Rogán Antal kijelentette, a kartellezés gyanúját veti fel, hogy a bankok a végtörlesztés bevezetése óta szinte egyöntetűen megemelték a forinthitelek kamatait. Ezért megkérte a Gazdasági Versenyhivatal elnökét, vizsgálja ki, hogy valójában összejátszás van-e a bankok között, valamint felkérte a PSZÁF elnökét is a szigorú ellenőrzésekre.

A kérdés csak az, hogy honnan lehet azt megállapítani, hogy valóban kartellezés van, vagy egyszerűen csak a piac reagált? Hogyan lehet bizonyítani a kartellezést? Lehallgatott telefonokkal, feltört e-mail postafiókokkal, netán poloskák elhelyezésével a bankok vezérigazgatójának kávéscsészéje alatt? A probléma nem mai keletű, hiszen a nagy gazdasági és politikai történésekre szinte egyszerre és nagyon hasonlóan reagálnak a bankok már elég régóta, láthatóan senki sem vállal a többiekkel alapvetően ellentétes irányokat és üzletpolitikát. A banki folyamatok kellő mélységű átlátása is munkaigényes és meglehetősen kevés szakember alkalmas erre. Mindezek mellett biztosan vannak olyan, még nem is feltétlenül jogellenes kiskapuk, amelyek használatával a bankok tőkét tudnak kimenekíteni, kamatokat emelhetnek, és tegyük hozzá, nagyon csúnyán keresztbe tehetnek a magyar gazdaságnak, hiszen a finanszírozás már régóta minden gazdasági fejlődés egyik sarokpontja.

Már gyerekkorunkban megtanították, hogy nagyon sokáig nem érdemes piszkálni a nálunk nagyobb és esősebb ovistársakat, mert hamar betörhet az orrunk. Ha nem akarja nekünk odaadni a körteformát sokadszori kérésre sem, érdemes másnál próbálkozni. Elnézést a mélységes iróniáért, de a helyzet egyre inkább ehhez hasonlít a bankok és a magyar állam között. Volt már bankadó, árfolyamfixálás, végtörlesztés, vizsgálatok tucatjai, jogi perek… és most a kartellgyanú. Lehet, hogy egy kicsit túllőttünk a célon?

A tovább „cukkolt” bankok meg majd elkezdik tovább emelni a kamatokat, megjelennek a vállalhatatlan, vagy iszonyatos kockázatokat tartalmazó konstrukciók, amelyekbe a pénzügyileg alulkvalifikált, nehéz helyzetben lévő magyar emberek gondolkodás nélkül beleugranak, és azt vesszük észre, hogy a helyzet romlik, ahelyett, hogy javulna. Elfelejtettük, hogy ha tetszik, ha nem a hazai makrogazdaság nagyon nagy százalékban függ a bankoktól. Nagyobbak, mint mi, és hát, igen… náluk van a körteforma.